Technologia demontażu rur

Hydrauliczne zerwanie rury z otworu w dnie sitowym

Niezależnie, z którą metodą połączenia rury z dnem sitowym mamy do czynienia, podstawową czynnością jest zerwanie rury z tego połączenia.

Operacja ta wykonywana jest zawsze specjalistyczną szczęką osadzoną w otworze rury, sterowaną i poruszaną wielotłokowym siłownikiem hydraulicznym o sile osiowej 6 - 32 ton.

Zastosowanie tej techniki pozwala na wielokrotne przerurowanie dna sitowego bez niebezpieczeństwa uszkodzenia otworów.

widok zerwanych rur

Operacje uzupełniające:

Usuwanie kołków zaślepiających

Przed usunięciem rur muszą zostać usunięte wszystkie kołki zaślepiające uszkodzone rury. Zostają one usunięte poprzez ich demontaż lub rozwiercenie.

usuwanie kołków zaślepiających

Usuwanie osadu w rurach

Przy pomocy specjalnych wierteł z otworów usuwa się wszelkie osady stałe (kamień, korozja). Operacja ta jest konieczna, aby można było skutecznie zastosować kolejne precyzyjne narzędzia specjalistyczne.

usuwanie osadu w rurach

Wycinanie spoiny

W wymiennikach, w których zastosowano dodatkowo spawanie rur do dna sitowego, przed samym zerwaniem rur, usuwa się spoiny przy pomocy specjalistycznych głowic frezerskich.

wycinanie spoiny

Przecięcie rury za dnem sitowym

Przy demontażu rur cienkościennych rury zostają przecięte za dnem sitowym specjalistycznym przyrządem. Operacja ta jest niezbędna przy występowaniu wewnątrz wymiennika wielu przegród.

przecięcie rury za dnem sitowym

Wyciąganie zerwanej rury specjalnym siłownikiem

W większości przypadków rura po zerwaniu usuwana jest ręcznie z pęczka. Zdarzają się wymienniki, w których zewnętrzne powierzchnie rur pokryte są osadem stałym lub rury są zdeformowane - wówczas przy usuwaniu rury z pęczka konieczne jest użycie dużej siły osiowej (specjalny siłownik).

wyciąganie zerwanej rury specjalnym siłownikiem